Etiket arşivi: ayakkabı

Ayakkabı seçimi önemli dostum!

Kızıma ayakkabı seçerken, hep çok bilinmeyenli denklem yaşadım. Hem ayağı rahat olacak, hem sağlam basacak, hem de süsü püsü yerinde olacak. O yüzden aşağıdaki bülteni görünce, hemen sizinle de paylaşmak istedim:

 

StrideRite3-500x323

Çocuklar ilk yürümeye başlarken, seçilen çocuk ayakkabılarının ayak gelişimineuygun olması çok önemli. Yetişkin yaşlarda yaşanan bel, sırt ve ayakproblemlerinin çoğunlukla çocukluk dönemlerinde kullanılan yanlış ayakkabıtercihinden kaynaklandığı artık kanıtlanmış durumda. Bu yaşanan sorunlarınönüne geçmek için 1919 yılından bu zamana Amerika’nın en köklü, sağlıklı çocukayakkabı markası olan Stride Rite, çocuk ayak gelişiminin nasıl olduğu ile ilgilikazandığı deneyimlerle; Yürüme Öncesi, İlk Adım ve Özgür Adımlar olmak üzerefarklı yaş gruplarındaki çocukların ayak gelişimlerine uygun modeller üretiyor.

TakaTuka.com adresi  üzerinden  online  satın  alınabilen  Stride  Rite  ayakkabı modellerinde, kullanılan her bir parça 30-40 arası testten geçirilerek çocuğunuzunayağına mükemmel uyum sağlıyor.Stride Rite İlk Adım ayakkabıları için geliştirdiği Soft Motion (Yumuşak Taban)Teknolojisi  ile  düşmeyi  ve  tökezlemeyi  en  aza  indirirken,  büyük  çocuklar  içingeliştirilen  Sensory  Response  Technology™  (Algı  Topları  Teknolojisi)  ile  ayağıdestekleyerek güvenli adımlar atmasına yardımcı oluyor.

10338242_749913945030099_1652996651802105929_n

Stride Rite ürettiği çocuk ayakkabılarında, anatomik tasarımının yanında eğlenceli karakterleri  ile  de dikkat  çekiyor.

10356274_753694391318721_4692403023426301915_n

Iron Man,  Spider  Man,  Captain America  gibidünyaca  ünlü  Marvel  süper  kahramanlarının  yanı  sıra;  Disney’in  en  ünlüprensesleri,  Cinderella,  Rapunzel  ve Deniz  Kızı  Ariel  tasarımlarına  sahip  çocukayakkabılarıyla, eğlenceyi sağlıklı adımlarla buluşturuyor. Stride  Rite’ın  Marvel  kahramanlarıyla  donattığı  X-celeRacers  serisi  eğlenceliayakkabılarıyla, çocuğunuzun hayal dünyasına zenginlik katacak.Kızınızı masallar dünyasına konuk edecek,  “Stride Rite Wish Lights” ayakkabılarıise adeta sihirli. Disney prensesleri ile bezeli Wish Lights çocuk ayakkabılarınınışığı her 2000 adımda bir, beyazdan pembeye dönerek prensesinize dilek tutmayıhatırlatıyor.TakaTuka.com,  geniş  ürün  yelpazesi,  aynı  gün  kargo,  30  gün  iade-değişim garantisi ve ücretsiz kargo avantajı ile sadece çocuklar için değil, yetişkinler içinde avantajlarla dolu bir online alışveriş sitesi.Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan TakaTuka.com’un, düzenlediği kampanyave etkinlikler hakkındaki bilgilere Facebook, Twitter ve Instagram adreslerinden de ulaşabilirsiniz.

fft68_mf383191

Ortopedik ayakkabı gerekli mi?

Ülkemizde çok önemsenen düztabanlık, içe basma, O – bacak ve X – bacak gibi sorunlar çocukların çoğunda aslında kendiliğinden geçerler. Bir zamanlar yaygın olarak kullanılan özel ayakkabılara, tabanlıklara, ayak jimnastiklerine ve ilaç tedavisine gerek yoktur. 1950 lerden itibaren yapılan araştırmalarda ortopedik ayakkabıların hiçbir düzeltici etkisi olmadığı hatta rahatsızlık verdiği saptanmış ve gelişmiş ülkelerde ortopedik ayakkabı kullanımı tamamen terk edilmiştir.

Çocukların çoğunda ayaktaki ve bacaktaki şekil bozuklukları 5-6 yaşlar civarında kendiliğinden geçtiği için çocuğuna ‘ortopedik ‘ ayakkabı veya tabanlık kullandırtan anne-babalar bu düzelmenin ayakkabı sayesinde olduğunu düşünebilirler. Oysa özel ayakkabılar kullanmayan çocuklarda da aynı düzelme görülmektedir.

Her yaştaki çocuğa ayakkabı seçerken aranacak özellikler: esnek, rahat, hafif, kolay giyilip çıkartılan, kaymaz ve ucuz olmasıdır. ‘ Ortopedik’ olarak satılan veya özel yaptırılan ayakkabıların modern ortopedi bilimi ile hiçbir ilgisi yoktur.

Ortopedik ayakkabılar ve özel olarak yapılan yürüme cihazları ‘ ortez’lerin kullanım amacı çocuk felci, spastik hastalık (serebral palsi), doğuştan omurilik felci ( spina bifida), doğuştan veya sonradan oluşan ve düzeltilemeyen ayak kemik hastalıkları gibi ciddi sorunlarda yürümeyi kolaylaştırmaktır.

Ülkemizde çocuk ortopedistlerinin görevlerinin birisi de sağlıklı çocuklarda bir ila altı yaşlar arasında sık görülen hafif basma kusurları ve bacak yamukluklarını çok nadir olan kalıcı sorunlardan ayırmak ve aileye ciddi bir sorun olmadığını anlatmaktır.


Prof. Dr. Selim Yalçın