Etiket arşivi: eğitim

Yokluk öğretmenleri daha da yaratıcı yapıyor

Devlet okullarında çalışan öğretmenlerimiz, yoklukluklardan var etmeye çalışıyor. 

Zaten iki şansı var, ya madem yok, yapmayız diyecek, ya da idealist bir öğretmense yaratıcılığını kullanacak ve bir şeylerin muadilini bulacak.
İşte içinde bulunduğu koşulların içinde “en iyisi”ni yapmaya çalışan öğretmenlerimizden biri…
Onlara çok teşekkür borçluyuz yeni nesiller adına…

Darüşşafaka Sınavı

Daruşşafaka Cemiyeti’nden gelen duyuruyu iletiyoruz.

İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği
Merhabalar,
Bu yıl yapacağımız, Sınav Tanıtım Kampanyamız için sizin de desteklerinizi rica ederiz.
Darüşşafaka, her yıl  babasını kaybetmiş, ilköğretim  3. sınıftan 4. sınıfa geçen öğrencilere ulaşarak onları sınavına davet ediyor. Sınavlar sonucunda 120 çocuk tam burslu ve tam yatılı olarak okula girmeye  hak kazanıyor.
Geçtiğimiz yıl 30 ilde sınav tanıtımı ve  20 il merkezinde sınav yapıldı. Türkiye genelinde 13.325 babasını kaybetmiş 3. sınıf öğrencisine tek tek ulaşıldı, sınavı kazanan 120 öğrencimizin   %66’ sı Anadolu’ dan, % 34’ ü ise İstanbul’ dan oldu.
Bu yıl yeni çocuklarımızı aramıza katmak için 4-14 Nisan tarihleri arasında yine 20  ilde tanıtım toplantıları düzenlenecek (ekli dosya), ardından  29 Mayıs’ta 20 sınav merkezinde sınavımız gerçekleştirilecektir. Sınava ilişkin detaylı bilgiler  Cemiyetimiz ve Okulumuz web sayfalarında  da yayınlanmaktadır.  http://www.darussafaka.org/v/1810
Amacımız,  her sene daha çok öğrenciye ulaşmak ve yaşamlarını değiştirmek.  Bu öğrencilere ulaşma çabamıza,  desteğinizi rica ediyoruz.
Bannerlarımız http://www.darussafaka.org/s/banner.aspx  adresinde olup intra netinizde yayınlarsanız cok seviniriz. E-flyerımız aşağıdadır , yararlı goreceginiz mail adreslerine gonderebilirseniz seviniriz.
Afişlemenin, broşür dağıtmanın  yararlı olacağını düşündüğünüz noktalar var ise adet/ adres bildirir iseniz gönderimleri yapabiliriz.
Desteğiniz için şimdiden çok  teşekkür ederiz.
Ayşegül ÖZDEMİR
Darüşşafaka Cemiyeti
0212 276 5020/484


Pera Eğitim

Kendileri anlatmışlar zaten,
bize sadece iletişim bilgilerini vermek düşmüş 🙂
Pera Eğitim’de Csontváry Sergisi Haftasonu Grupları Devam Ediyor

Meşrutiyet Caddesi No.65 34443
Tepebaşı – Beyoglu / İstanbul
Tel : 0 212 334 99 00
Faks : 0 212 245 95 11
www.peramuzesi.org.tr
info@peramuzesi.org.tr 


Ziyaret saatleri / Visiting hours:
Salı – Cumartesi / Tuesday – Saturday 10.00 – 19.00
Pazar / Sunday 12.00 – 18.00
(Müze Pazartesi günleri kapalıdır.)
(Museum is closed on Mondays.)

Sesli puzzle

Bu puzzle’ları yeni aldım. Her parçayı yerine koydukça şarkının bir bölümünü çalmaya başlıyor.
Bitirince de konuyla ilgili şarkının tamamını çalıyor.
Ben banyo ve peynir konuluyu aldım.Gayet keyifli.
Tek mutsuz olduğum yanı, arkasındaki pil kapakçığının vidasını bir türlü açmayı başaramadım.
Bazı şeyleri açamayalım diye yapıyorlar sanki.
Neyse sonuçta taktım pilleri, evdeki ufaklık da beğendi.
Boomerang tarafından satılıyor.

Istanbul Modern’de Genç Atölye başlıyor!

7-12 yaşlarındakilere yönelik Genç Atölye Modern
Yaz Sanat Okulu başlıyor.

Hafta içi 09.30-13.30 saatleri arasında gerçekleşecek atölye çalışması ve müze gezileri ile çocuklar hem keyifli vakit geçirecekler, hem de performans, graffiti, maket yapımı, heyket, resim, animasyon, geleneksel sanatlar ve fanzin atölyelerinde farklı sanat çalışmalarına katılabilecekler.

Bilgi ve rezervasyon için 0212 334 73 41
atolyemodern@istanbulmodern.org

Oyuncaklar çocukların mesleklerini belirliyor.

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım’dan ‘Oyuncakların çocuk gelişimindeki önemi ve dikkat edilmesi gerekenler’…
– Oyuncak çocuğa ne gibi faydalar sağlar?

Oyuncak, çocukta merak uyandırmalı, kasları çalıştırmalı, girişimciliği ve hayal gücünü artırmalı. Daha da önemlisi çocuğu problem çözmeye yönlendirmelidir. Bu nedenle çocuk için en iyi oyuncak tekrar tekrar oynamak istediği ve her defasında daha fazla haz aldığı oyuncaktır. Evde bulunan kaplar, makaralar, hamurların tümü çocuğa istediği gibi şekillendireceği bir oyun ortamı sağlar. Oyun çocuğa yaşam deneyimi sağlayarak, kendini farklı durumlara uyarlamasına da yardımcı olur.

– Oyuncak seçiminde hangi noktalara dikkat edilmelidir?

Oyuncakların çocukların yaş grubuna göre seçilmesi gerekmektedir.  Yaş grubu, çocuğun ne ile oynayacağının yanında, nasıl oynayacağını da belirler. 0-2 yaş arası çocuklar tüm duyularını uyaran renkli ve sesli çıngırak gibi oyuncaklardan hoşlanırken, okul öncesi çağda olan çocuklar yaratıcı yönlerini destekleyen her türlü nesneden ve resim yapmaktan hoşlanırlar. Çocukların yaşına uygun becerileri geliştirecek oyuncaklara daha duyarlı olduğu bilinmektedir. Çünkü çocuk için edindiği her yeni beceri aynı zaman da bir oyundur. Objelerin yer değiştirmesi ve objelerle çıkartılan sesler bile onun için en zevkli oyunların başında gelebilir.

– Doğru oyuncak seçimi ne gibi faydalar getirir?

Objelerle çıkartılan seslere olan ilgisi onun müzik yeteneğinin bir göstergesi olabilir. Oradan çıkan bir tını bebeğin müziğe olan ilgisini keşfettirebilir. Keşfettiği yeni renkler ve sesler sanata olan ilgisini ortaya çıkartabilir. 6. aydan sonra annenin iyi bir gözlemci olması bebekteki bir takım davranışların anlamlı olduğunu fark ettirecektir. Örneğin, ses yapan iki objeyi birbirine vurduğunda bu ses hoşuna gidiyorsa onu yapmakta israr eder. Çok dikkat kesilir sürekli tekrarlamak ister. O hareketi kestiğiniz zaman ağlayabilir huysuzluk yapabilir. Hoşuna gittiği oradan anlaşılabilir. Hatta bebeğe anne karınındayken bile klasik müzik dinletilebilir. İlk 6 ayda müziğe yetenekli olan çocukların agulaması bile farklıdır. Daha yüksek frekansta ve daha uzun süre ses çıkartabilir. Binlerce bebek üzerinde yapılmış araştırmalarda özellikle ilk 6 ayda hepsinin ağlamalarındaki ses tonları birbirinden farklı olarak saptanmış, dışardan bakıldığında aynı gibi gözükse de bu farklılık detaylı incelemelerde ortaya konmuştur. Bu bağlamda müziğe ilgisi olan bebekler erkenden saptanarak müzik eğitimi için yönlendirilebilir.

– Oyuncaklar meslek seçimini de etkiler mi?

Oyuncak, çocukların kişilik ve yetenek gelişimini sağlayarak, yetişkin dünyasına hazırlanmasına yardımcı olmaktadır, doğru seçilen oyuncağın çocukların psikolojik gelişimi kadar, kültürel gelişimine ve hatta ileride meslek seçimine de fayda sağlamaktadır. Örneğin arabalara merakı çok yoğun olan bir çocuğun ileride yarış sporlarına ilgisi olması, lego ya da el hamurlarına ilgisi olan bir çocuğun da mimar ya da mühendis olması olasıdır.  Oyuncaklara olan ilgi çocukların içinden gelmektedir ve çocuğu zorla başka bir oyuncağa yönlendirmek imkansızdır. Önemli olan çok küçükken yeteneğini keşfetmek ve ona göre çocuğu yönlendirmektir.  Bu nedenle yaş grubuna göre çocuğa uygun oyuncağı almak ve sıkı gözlemci olmak gerekmektedir.


Kaynak ve yazının devamı için: buraya tıkla
Şov zamanı!

Anne adayları, anneler ve bebekleri için özel olarak tasarlanmış tek günlük bir etkinlik olan “Prima Premium Care ile Baby Show İstanbul”, 15 Mayıs 2010 tarihinde Hilton Convention Center’da gerçekleşecek.

Prima Premium Care ile Babyshow İstanbul’da anneleri ve bebekleri neler bekliyor?

• Hamilelikten, bebek bakımına, 0-2 yaş bebek sağlığına kadar merak ettiğiniz konuları uzmanlarından öğrenme fırsatı
• Prima Premium Care ile Pedagog Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin ve Prima Ürün Müdürü Melda Yaşar’ın katılımı ile “Yumuşacık bir dokunuş dünyaları anlatır” üzerine söyleşi
• Prima Premium Care ile ünlü annelerin bebekleri ile fotoğraflarının yer aldığı “Yumuşacık bir dokunuş dünyaları anlatır” sergisi, doktor köşesi, fotoğraf çekim köşesi ve yeni Prima Premium Care ürün numune dağıtımı
• Prima Premium Care ile Babyshow İstanbul’a özel fırsatlarla alışveriş keyfi!
• Tuvana Büyükçınar Baby Couture Koleksiyonu özel defilesi
• Ayse Öner ve Mustela ile bebek bakımı üzerine workshop
• Ezo Sunal Çocuk Atölyesi ile Anne-Bebek Müzik!
• Gymboree’nin oyun alanında minik konuklar için keyifli ve eğlenceli aktiviteler
• 2010 yaz bebek modası
• 2010 yaz bebek kutlama temaları üzerine öneriler & uygulamalar
• Babyshow İstanbul 2011’in yüzünün seçilmesi. Babyshow Studio’da, tüm minik konuklarımıza özel fotoğraf çekimi
• Oto güvenliği hakkında her şey