Etiket arşivi: oyun

Atalım kapının önüne bir halı…

Screen Shot 2015-07-14 at 2.39.35 PM

Bizim tabletlerimiz, onlarca monstır hay, barbi, benten oyuncağımız yoktu. Televizyon da yoktu bütün gün. Benim çocukluğumda televizyon akşamüstü başlardı. Özel televizyon da yoktu zaten. TRT’de akşam Adile Teyze vardı, adımızı saysın diye beklerdik.

Cep telefonu yoktu, ev telefonu vardı sadece. Şehirlerarası telefona santralden sıra yazdırılırdı. Adana çık aradan diye bağrılırdı.

Yaz okulları da yoktu, sek sek, yakan top, istop, dalya vardı.

Neyse dünya toz ve gaz bulutuydu, işte o zamanlar bizim yaz tatili aktivitelerimiz de başkaydı tabii.

Biz sokak kapısının önüne bir halı atar, oyuncaklarımızı çıkartır, komşu çocuklarla oyun oynardık. Yukarıdaki fotoğraf bana ilham oldu. Dışarı halı çıkarttığımız o günlere gittim. Ne oyunlar, ne hayaller birikirdi o halıların üstünde.  Ne güzel kapı önü arkadaşlıkları yaşanırdı.

Bir gün aşağıdaki parka bir halı alıp, kızımla ineceğim. Biraz abur cubur, belki bir termos, belki civar bloklardan da çocuklar gelir, beraber oynarız ; )

Screen+Shot+2013-11-28+at+6.46.15+PM1

Bu gözler kimin oyunu…

Kızımın okulunda bu haftanın konusu gözler…
Ben de onlara bir kutu oyun hazırladım.
Çeşitli hayvanların gözlerini buldum, arkalarına hangi hayvan olduğunu yazdım.
Önce fotoğrafa bakacaklar, tahmin etmeye çalışacaklar…
Siz de evde bir oyun yapmak isterseniz, fikir benden, yapmak sizden : )
Bengal Kaplanı 
Fil 

Zebra 

Şempanze

Flamingo 
Kedi

Tüysüz Sfenks Kedisi 
Şahin 
İguana

Macaw papağanı

Tavşan

At

Aslan 

Kertenkele

 Penguen
Timsah 
Baykuş 

 Boa Yılanı 
Balık 

lovepeace1

Oyunlar çok şey anlatır

Hatırlar mısınız, küçükken erkek çocuklar
savaşcılık falan oynarken, Türk-Yunan olurlardı.
Ve tabii herkes Türk tarafı olup, Yunanlılara haddini bildirmek isterdi.
Ne saçma, ne korkunç bişeymiş. 
Nasıl daha çocukken başlayan bir ayrımcılık.
Umarım biz çocuklarımıza, ayrışmayı değil bütünleşmeyi
çatışmayı değil barışı aşılayabilen bir nesil oluruz.
manhattan-toy-pilar-bez-bebek-mb218_ee77bd2c403fbbb600bf85320709d9f5_r11

Oyuncaklar çocukların mesleklerini belirliyor.

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım’dan ‘Oyuncakların çocuk gelişimindeki önemi ve dikkat edilmesi gerekenler’…
– Oyuncak çocuğa ne gibi faydalar sağlar?

Oyuncak, çocukta merak uyandırmalı, kasları çalıştırmalı, girişimciliği ve hayal gücünü artırmalı. Daha da önemlisi çocuğu problem çözmeye yönlendirmelidir. Bu nedenle çocuk için en iyi oyuncak tekrar tekrar oynamak istediği ve her defasında daha fazla haz aldığı oyuncaktır. Evde bulunan kaplar, makaralar, hamurların tümü çocuğa istediği gibi şekillendireceği bir oyun ortamı sağlar. Oyun çocuğa yaşam deneyimi sağlayarak, kendini farklı durumlara uyarlamasına da yardımcı olur.

– Oyuncak seçiminde hangi noktalara dikkat edilmelidir?

Oyuncakların çocukların yaş grubuna göre seçilmesi gerekmektedir.  Yaş grubu, çocuğun ne ile oynayacağının yanında, nasıl oynayacağını da belirler. 0-2 yaş arası çocuklar tüm duyularını uyaran renkli ve sesli çıngırak gibi oyuncaklardan hoşlanırken, okul öncesi çağda olan çocuklar yaratıcı yönlerini destekleyen her türlü nesneden ve resim yapmaktan hoşlanırlar. Çocukların yaşına uygun becerileri geliştirecek oyuncaklara daha duyarlı olduğu bilinmektedir. Çünkü çocuk için edindiği her yeni beceri aynı zaman da bir oyundur. Objelerin yer değiştirmesi ve objelerle çıkartılan sesler bile onun için en zevkli oyunların başında gelebilir.

– Doğru oyuncak seçimi ne gibi faydalar getirir?

Objelerle çıkartılan seslere olan ilgisi onun müzik yeteneğinin bir göstergesi olabilir. Oradan çıkan bir tını bebeğin müziğe olan ilgisini keşfettirebilir. Keşfettiği yeni renkler ve sesler sanata olan ilgisini ortaya çıkartabilir. 6. aydan sonra annenin iyi bir gözlemci olması bebekteki bir takım davranışların anlamlı olduğunu fark ettirecektir. Örneğin, ses yapan iki objeyi birbirine vurduğunda bu ses hoşuna gidiyorsa onu yapmakta israr eder. Çok dikkat kesilir sürekli tekrarlamak ister. O hareketi kestiğiniz zaman ağlayabilir huysuzluk yapabilir. Hoşuna gittiği oradan anlaşılabilir. Hatta bebeğe anne karınındayken bile klasik müzik dinletilebilir. İlk 6 ayda müziğe yetenekli olan çocukların agulaması bile farklıdır. Daha yüksek frekansta ve daha uzun süre ses çıkartabilir. Binlerce bebek üzerinde yapılmış araştırmalarda özellikle ilk 6 ayda hepsinin ağlamalarındaki ses tonları birbirinden farklı olarak saptanmış, dışardan bakıldığında aynı gibi gözükse de bu farklılık detaylı incelemelerde ortaya konmuştur. Bu bağlamda müziğe ilgisi olan bebekler erkenden saptanarak müzik eğitimi için yönlendirilebilir.

– Oyuncaklar meslek seçimini de etkiler mi?

Oyuncak, çocukların kişilik ve yetenek gelişimini sağlayarak, yetişkin dünyasına hazırlanmasına yardımcı olmaktadır, doğru seçilen oyuncağın çocukların psikolojik gelişimi kadar, kültürel gelişimine ve hatta ileride meslek seçimine de fayda sağlamaktadır. Örneğin arabalara merakı çok yoğun olan bir çocuğun ileride yarış sporlarına ilgisi olması, lego ya da el hamurlarına ilgisi olan bir çocuğun da mimar ya da mühendis olması olasıdır.  Oyuncaklara olan ilgi çocukların içinden gelmektedir ve çocuğu zorla başka bir oyuncağa yönlendirmek imkansızdır. Önemli olan çok küçükken yeteneğini keşfetmek ve ona göre çocuğu yönlendirmektir.  Bu nedenle yaş grubuna göre çocuğa uygun oyuncağı almak ve sıkı gözlemci olmak gerekmektedir.


Kaynak ve yazının devamı için: buraya tıkla
toys1

Oyun terapisi

“Çocuklar duygularını büyükler gibi anlamlandıramadıkları gibi, duyguları hakkında büyükler gibi de konuşamazlar” diyen Psikolog Nilüfer Devecigil bu yüzden çocuklarla yapılan terapi şeklinin büyüklerden farklı olması gerektiğinin altını çiziyor. Psikolog Nilüfer Devecigil’in gözetiminde uygulanan oyun terapisi, çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, okuma bozukluğu, sosyal içe kapanıklık, güven eksikliği, depresyon, sebebi anlaşılamayan baş ve karın ağrıları, endişe, boşanma sonrası adaptasyon gibi pek çok sorunun giderilmesinde etkin bir çözüm. Oyun terapisi çeşitli oyuncaklarla dolu bir odada çocukla terapistin beraber oynadığı bir terapi yaklaşımı. Çocuğun bilinçaltı, oynanan oyunla yaşadığı sorunları ifade ederken terapist hem çocuğun oyun dilini yorumluyor hem de yaşadığı sorunları sağlıklı bir biçimde dışa vurmasına yardımcı oluyor.
Daha fazla bilgi için tık tık.
Fantasie-im-Spiel_Seite_3_1.preview1

Oynamayı biliyor muyuz? (Uygulamalı Eğitim)

Özden paylaştı bu haberi bizimle…
Biliyorsunuz oyun çocuğun gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor.
Çocuklarımız hayatları boyunca kullanacakları yetkinliklerin hemen hepsini oynarken öğreniyor.
Ancak oyun belirli koşullar sağlandığı sürece yararlı.
Bu koşulların neler olduğunu ve neden oyunun bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız,
bu eğitime mutlaka katılmalısınız.
Aile Koçluğu anne baba eğitimi tarafından düzenlenecek bu etkinlikte
anne-babalar 60 dakika boyunca eğitim alırken, çocuklar da eğitmenler gözetiminde iyi vakit geçirecekler. Ardından da ebeveynler derste dinlediklerini çocuklarıyla uygulama fırsatı bulacaklar.
•Ne tür oyuncaklar seçmeli •Kız-erkek oyunu • Kız-erkek oyuncağı •Oyunda anne-babanın rolü
•Hangi tür oyun neler sağlar? • Oyunun yaşlara göre gelişimi
• Oyunlarda oyuncak/malzeme kullanımı gibi konuların işleneceği etkinliğin bilgileri şöyle:
Eğitmen: Uzman Psikolog Suzan Özkök
Tarih:
01 Nisan 2010 perşembe
Saat:11.00 Süre:90 dakika
Mekan: Happy Family Club
Katılım: 25 kişiyle sınırlıdır. Ücretsizdir.
Kayıt ve detaylı bilgi için iletişim bilgileri:
www.ailekoclugu.com
ozden@ailekoclugu.com
Tel:0212 288 51 60